Skip to content

207 Arizona AvenueVillas, NJ 08251

Built 2012

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Jul 29, 2024

Property Information

Block334.07
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,248
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,600
40%
Improvement Value:$108,700
60%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,690+1.6%
2024$3,631+6.4%
2023$3,414+1.7%
2022$3,358+2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$409,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 4180, Page 316

Property Sale

Sale
$167,713
Sq Ft1,248DeedBook 4014, Page 828Recorded10/14/2021

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3503, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 1482, Page 1150