Skip to content

32 Arizona AvenueVillas, NJ 08251

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2025

Property Information

Block334.09
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage972
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
56%
Improvement Value:$54,400
44%
Total Assessment$124,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,518+1.6%
2024$2,478+6.4%
2023$2,330+1.7%
2022$2,291+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3217, Page 1000

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 3000, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1957