Skip to content

11 Texas AvenueVillas, NJ 08251

Built 1958
Other Exempt

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 11, 2025

Property Information

Block334.09
Lot18.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,440
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
48%
Improvement Value:$87,800
52%
Total Assessment$167,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,396+1.6%
2024$3,343+6.4%
2023$3,143+1.7%
2022$3,091+2.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$497,500
Sq Ft1,440DeedBook 4182, Page 365Recorded8/19/2024

Property Sale

SaleMulti
$141,900
DeedBook 2990, Page 159

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 2805, Page 528

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 2117, Page 73

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 1712, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1958