Skip to content

219 Texas AvenueVillas, NJ 08251

Built 1970

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Feb 29, 2008

Property Information

Block334.11
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage660
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
72%
Improvement Value:$35,800
28%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,546+1.6%
2024$2,506+6.4%
2023$2,356+1.7%
2022$2,317+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000

To:

Sq Ft660DeedBook 3330, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1970