Skip to content

308 Arizona AvenueVillas, NJ 08251

Built 1960

Last Sale Price
$16,000
Last Sale Date
Jan 30, 1979

Property Information

Block334.12
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,096
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
50%
Improvement Value:$69,700
50%
Total Assessment$139,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,578+1.8%
2024$2,533+7.0%
2023$2,367+1.9%
2022$2,323+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$16,000

To:

Sq Ft1,096DeedBook 1420, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1960