Skip to content

100 Texas AvenueVillas, NJ 08251

Built 1957

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Apr 23, 1984

Property Information

Block334.14
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage560
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
66%
Improvement Value:$41,200
34%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,453+1.6%
2024$2,414+6.4%
2023$2,270+1.7%
2022$2,233+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft560DeedBook 1555, Page 1138

Property Built

Built

Year Built: 1957