Skip to content

121 Vermont AvenueVillas, NJ 08251

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2012

Property Information

Block334.14
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage684
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
66%
Improvement Value:$36,700
34%
Total Assessment$106,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,160+1.6%
2024$2,125+6.4%
2023$1,998+1.7%
2022$1,965+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 3039, Page 18

Property Sale

SaleMulti
$66,500
DeedBook 2902, Page 907

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 2560, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1956