Skip to content

36 Vermont AvenueVillas, NJ 08251

Built 1958

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Mar 29, 2001

Property Information

Block334.17
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,128
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
54%
Improvement Value:$58,600
46%
Total Assessment$128,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,603+1.6%
2024$2,562+6.4%
2023$2,409+1.7%
2022$2,369+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$61,000

To:

Sq Ft1,128DeedBook 2903, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1958