Skip to content

100 Vermont AvenueVillas, NJ 08251

Built 1958

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Oct 23, 1991

Property Information

Block334.18
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage776
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
65%
Improvement Value:$43,500
35%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,500+1.6%
2024$2,460+6.4%
2023$2,313+1.7%
2022$2,275+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$58,000

To:

Sq Ft776DeedBook 2198, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1958