Skip to content

216 Evergreen AvenueVillas, NJ 08251

Built 1953

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Nov 2, 1987

Property Information

Block340
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage852
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,000
74%
Improvement Value:$37,100
26%
Total Assessment$141,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,856+1.6%
2024$2,811+6.4%
2023$2,643+1.7%
2022$2,599+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$59,000

To:

Sq Ft852DeedBook 1716, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1953