Skip to content

234 Cloverdale AvenueVillas, NJ 08251

Built 1959

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 31, 2016

Property Information

Block346
Lot18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage630
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
65%
Improvement Value:$44,200
35%
Total Assessment$126,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,554+1.6%
2024$2,514+6.4%
2023$2,364+1.7%
2022$2,325+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft630DeedBook 3669, Page 754

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3344, Page 903

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 3109, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1959