Skip to content

144 Cloverdale AvenueVillas, NJ 08251

Built 1957

Last Sale Price
$474,900
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block347
Lot21
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage900
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
66%
Improvement Value:$42,700
34%
Total Assessment$124,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,524+1.6%
2024$2,484+6.4%
2023$2,336+1.7%
2022$2,297+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$474,900

To:

Sq Ft900DeedBook 4231, Page 304

Property Sale

Sale
$303,000
Sq Ft900DeedBook 4220, Page 512Recorded5/1/2025

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft900DeedBook 4212, Page 126Recorded3/10/2025

Property Sale

SaleMulti
$207,500
DeedBook 3253, Page 736

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 3171, Page 719

Property Sale

SaleMulti
$38,000
DeedBook 1595, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1957