Skip to content

275 Birch RoadVillas, NJ 08251

Built 1963

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block349.02
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage576
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,200
75%
Improvement Value:$36,400
25%
Total Assessment$145,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,947+1.6%
2024$2,900+6.4%
2023$2,727+1.7%
2022$2,682+2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft576DeedBook 4078, Page 277

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft576DeedBook 3799, Page 912Recorded6/25/2018

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft576DeedBook 3672, Page 830Recorded4/22/2016

Property Sale

SaleMulti
$27,500
DeedBook 1464, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1963