Skip to content

147 Birch RoadVillas, NJ 08251

Built 2009

Last Sale Price
$423,900
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block349.04
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,757
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,300
30%
Improvement Value:$218,900
70%
Total Assessment$313,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,339+1.6%
2024$6,239+8.1%
2023$5,773+1.7%
2022$5,677+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$423,900

To:

Sq Ft1,757DeedBook 3742, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3254, Page 439