Skip to content

115 Birch RoadVillas, NJ 08251

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2018

Property Information

Block349.04
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage956
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,200
60%
Improvement Value:$54,100
40%
Total Assessment$135,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,738+1.6%
2024$2,695+6.4%
2023$2,534+1.7%
2022$2,492+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$27,200
DeedBook 1564, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1963