Skip to content

247 Arbor RoadVillas, NJ 08251

Built 1964

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jul 11, 1980

Property Information

Block349.08
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
62%
Improvement Value:$60,100
38%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,240+1.6%
2024$3,189+6.4%
2023$2,999+1.7%
2022$2,949+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft960DeedBook 1453, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1964