Skip to content

220 Birch RoadVillas, NJ 08251

Built 1960

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 27, 2005

Property Information

Block349.08
Lot26
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage612
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
70%
Improvement Value:$33,600
30%
Total Assessment$113,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,299+1.6%
2024$2,263+6.4%
2023$2,128+1.7%
2022$2,093+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft612DeedBook 3171, Page 812

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 2942, Page 372

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 1749, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1960