Skip to content

256 Birch RoadVillas, NJ 08251

Built 1963

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Jan 10, 2020

Property Information

Block349.08
Lot35
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,260
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
45%
Improvement Value:$99,700
55%
Total Assessment$179,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,637+1.6%
2024$3,580+6.4%
2023$3,366+1.7%
2022$3,310+27.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$242,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 3896, Page 805

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,260DeedBook 3865, Page 293Recorded7/12/2019

Property Sale

SaleMulti
$59,900
DeedBook 1935, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1963