Skip to content

32 Birch RoadVillas, NJ 08251

Built 1962

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block349.09
Lot36
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,462
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
53%
Improvement Value:$70,900
47%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,054+1.6%
2024$3,006+6.4%
2023$2,826+1.7%
2022$2,780+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,462DeedBook 4161, Page 278

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 3076, Page 535

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 1938, Page 29

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 1644, Page 1121

Property Built

Built

Year Built: 1962