Skip to content

50 Birch RoadVillas, NJ 08251

Built 2005

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
May 14, 2025

Property Information

Block349.09
Lot41
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,376
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
30%
Improvement Value:$189,300
70%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,451+2.5%
2024$5,319+6.4%
2023$5,001+1.7%
2022$4,918+2.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$685,000

To:

Sq Ft2,376DeedBook 4223, Page 839

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft2,376DeedBook 4122, Page 148Recorded6/29/2023

Property Sale

Sale
$287,500

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 3925, Page 921Recorded8/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$41,500
DeedBook 1941, Page 134

Property Sale

SaleMulti
$41,500
DeedBook 1549, Page 758