Skip to content

2406 Grove LaneVillas, NJ 08251

Built 2003

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 5, 2018

Property Information

Block349.10
Lot1.04
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class15.5
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,438
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
33%
Improvement Value:$153,600
67%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,639+1.6%
2024$4,566+6.4%
2023$4,293+1.7%
2022$4,222+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,438DeedBook 3771, Page 327

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 3053, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 2003