Skip to content

162 Arbor RoadVillas, NJ 08251

Built 1963

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 6, 2026

Property Information

Block349.13
Lot30
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage768
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
65%
Improvement Value:$43,100
35%
Total Assessment$123,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,492+1.6%
2024$2,452+6.4%
2023$2,306+1.7%
2022$2,268+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft768DeedBook 4269, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1963