Skip to content

22 Arbor RoadVillas, NJ 08251

Built 1964

Last Sale Price
$93,759
Last Sale Date
Aug 16, 2016

Property Information

Block349.13
Lot6.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,178
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,400
50%
Improvement Value:$82,900
50%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,366+1.6%
2024$3,313+6.4%
2023$3,115+1.7%
2022$3,063+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 1695, Page 1097

Property Built

Built

Year Built: 1964