Skip to content

14 Redwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 30, 1993

Property Information

Block359.01
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
Description2S-CB-F-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,500
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$279,600
67%
Improvement Value:$137,200
33%
Total Assessment$416,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,436+1.6%
2024$8,303+6.4%
2023$7,807+1.7%
2022$7,677+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,500DeedBook 2426, Page 159

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 1904, Page 196

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 1602, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1950