Skip to content

4 Redwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 2005

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 5, 2006

Property Information

Block359.02
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,008
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,600
39%
Improvement Value:$185,800
61%
Total Assessment$304,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,161+1.6%
2024$6,064+6.4%
2023$5,701+1.7%
2022$5,607+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,008DeedBook 3235, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$16,500
DeedBook 2913, Page 860