Skip to content

6 Beechwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1984

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 26, 2021

Property Information

Block368.01
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.14

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,130
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,000
49%
Improvement Value:$91,100
51%
Total Assessment$178,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,605+1.6%
2024$3,548+6.4%
2023$3,336+1.7%
2022$3,281+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,130DeedBook 4003, Page 165

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3475, Page 891

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1557, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1984