Skip to content

24 Village RoadVillas, NJ 08251

Built 1975

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Dec 1, 1995

Property Information

Block368.02
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.14

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,536
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,000
47%
Improvement Value:$103,800
53%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,963+1.6%
2024$3,900+6.4%
2023$3,667+1.7%
2022$3,607+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 2648, Page 111

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 1761, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1975