Skip to content

3 Beechwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1983

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jun 1, 2001

Property Information

Block368.02
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.14

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,347
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,700
50%
Improvement Value:$92,300
50%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,704+1.6%
2024$3,645+6.4%
2023$3,428+1.7%
2022$3,371+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft1,347DeedBook 2914, Page 517

Property Sale

Sale
$49,400
DeedBook 1544, Page 1142

Property Built

Built

Year Built: 1983