Skip to content

19 Beechwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1984

Last Sale Price
$593,000
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block368.02
Lot18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.14

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,180
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,400
45%
Improvement Value:$111,300
55%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,123+1.6%
2024$4,058+6.4%
2023$3,815+1.7%
2022$3,752+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$593,000

To:

Sq Ft1,180DeedBook 4207, Page 805

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2378, Page 271

Property Sale

Sale
$51,300
DeedBook 1548, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1984