Skip to content

11 Village RoadVillas, NJ 08251

Built 1974

Last Sale Price
$47,990
Last Sale Date
Jun 15, 1982

Property Information

Block368.03
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage952
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,000
56%
Improvement Value:$67,200
44%
Total Assessment$153,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,101+1.6%
2024$3,052+6.4%
2023$2,869+1.7%
2022$2,822+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$47,990

To:

Sq Ft952DeedBook 1504, Page 1162

Property Built

Built

Year Built: 1974