Skip to content

38 Wildwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1965

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block368.06
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage612
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,800
64%
Improvement Value:$44,700
36%
Total Assessment$125,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,540+1.6%
2024$2,500+6.4%
2023$2,351+1.7%
2022$2,312+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft612DeedBook 4239, Page 116

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3532, Page 795

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3508, Page 118

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3354, Page 518

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 2988, Page 675

Property Sale

SaleMulti
$53,900
DeedBook 2694, Page 822

Property Sale

SaleMulti
$53,500
DeedBook 2229, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1965