Skip to content

501 Village RoadVillas, NJ 08251

Built 2009

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Mar 9, 2018

Property Information

Block369.01
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class16.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,712
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,000
48%
Improvement Value:$257,300
52%
Total Assessment$493,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,984+1.6%
2024$9,827+6.4%
2023$9,240+1.7%
2022$9,087+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft2,712DeedBook 3781, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$382,500
DeedBook 3181, Page 476

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2735, Page 788