Skip to content

125 W St Johns AvenueVillas, NJ 08251

Built 2011

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 5, 2017

Property Information

Block36
Lot17
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,184
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
41%
Improvement Value:$141,100
59%
Total Assessment$241,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,880+1.6%
2024$4,803+6.4%
2023$4,516+1.7%
2022$4,441+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,184DeedBook 3726, Page 444

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 3496, Page 157

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 3447, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 3220, Page 253