Skip to content

510 Village RoadVillas, NJ 08251

Built 2022

Last Sale Price
$1,179,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block373.01
Lot1.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,421
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
25%
Improvement Value:$688,600
75%
Total Assessment$918,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,592+1.6%
2024$18,299+324.8%
2023$4,308+1.7%
2022$4,237+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,179,000

To:

Sq Ft2,421DeedBook 4075, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 2022