Skip to content

405 Beechwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1974

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
Mar 29, 1995

Property Information

Block373.02
Lot42
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,256
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
57%
Improvement Value:$73,900
43%
Total Assessment$171,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,479+1.6%
2024$3,424+6.4%
2023$3,220+1.7%
2022$3,166+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$71,000

To:

Sq Ft1,256DeedBook 2568, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1974