Skip to content

406 Beechwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1974

Last Sale Price
$45,900
Last Sale Date
May 17, 1985

Property Information

Block377.02
Lot23
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,800
60%
Improvement Value:$82,600
40%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,907+1.7%
2024$3,842-0.1%
2023$3,847+1.7%
2022$3,783+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$45,900

To:

Sq Ft1,260DeedBook 1596, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1974