Skip to content

2675 Bay DriveVillas, NJ 08251

Built 2001

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Feb 16, 2019

Property Information

Block381.01
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,512
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$549,100
78%
Improvement Value:$158,900
22%
Total Assessment$708,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,330+1.6%
2024$14,103+6.4%
2023$13,261+1.7%
2022$13,041+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$705,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 3841, Page 556

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 3254, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2472, Page 205