Skip to content

311 Hollywood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2012

Property Information

Block391.02
Lot28
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,014
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,000
41%
Improvement Value:$133,400
59%
Total Assessment$225,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,562+1.6%
2024$4,490+6.4%
2023$4,222+1.7%
2022$4,152+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 3283, Page 348

Property Sale

SaleMulti
$142,900
DeedBook 2981, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1978