Skip to content

307 Hollywood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1977

Last Sale Date
Feb 4, 2016

Property Information

Block391.02
Lot36
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,140
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
52%
Improvement Value:$73,900
48%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,865+1.8%
2024$2,816+7.0%
2023$2,633+1.8%
2022$2,585+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1977