Skip to content

304 Cedardale AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Date
May 25, 2017

Property Information

Block391.02
Lot39
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage660
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
63%
Improvement Value:$46,100
37%
Total Assessment$126,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,552+1.6%
2024$2,512+6.4%
2023$2,362+1.7%
2022$2,323+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 2918, Page 812

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 2071, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1978