Skip to content

107 Hollywood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2015

Property Information

Block393
Lot34
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage682
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
62%
Improvement Value:$49,600
38%
Total Assessment$129,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,623+1.6%
2024$2,582+6.4%
2023$2,427+1.7%
2022$2,387+2.4%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$165,978
DeedBook 3138, Page 972

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 2851, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$49,999
DeedBook 2499, Page 285

Property Sale

SaleMulti
$66,700
DeedBook 2018, Page 49

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 1599, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1980