Skip to content

314 Shadeland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2001

Property Information

Block399.02
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15.5
Description2S-F-S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,690
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,000
49%
Improvement Value:$111,600
51%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,445+1.6%
2024$4,374+6.4%
2023$4,113+1.7%
2022$4,045+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$40,480
DeedBook 1576, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1978