Skip to content

312 Shadeland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block399.02
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,040
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
58%
Improvement Value:$71,000
42%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,421+1.6%
2024$3,366+6.4%
2023$3,165+1.7%
2022$3,113+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,040DeedBook 4006, Page 528

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 3056, Page 965

Property Sale

SaleMulti
$75,900
DeedBook 1701, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1978