Skip to content

310 Shadeland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 30, 2015

Property Information

Block399.02
Lot18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,118
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
57%
Improvement Value:$73,900
43%
Total Assessment$171,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,479+1.6%
2024$3,424+6.4%
2023$3,220+1.7%
2022$3,166+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,118DeedBook 3613, Page 119

Property Sale

SaleMulti
$81,000
DeedBook 2900, Page 87

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 1815, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1978