Skip to content

306 Shadeland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 20, 2017

Property Information

Block399.02
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,920
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
41%
Improvement Value:$124,600
59%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,263+1.6%
2024$4,195+6.4%
2023$3,945+1.7%
2022$3,879+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 3770, Page 180

Property Sale

SaleMulti
$44,990
DeedBook 1433, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1978