Skip to content

304 Shadeland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 18, 2007

Property Information

Block399.02
Lot24
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage858
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
56%
Improvement Value:$62,200
44%
Total Assessment$142,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,878+1.6%
2024$2,833+6.4%
2023$2,663+1.7%
2022$2,619+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft858DeedBook 3296, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1978