Skip to content

8 Delaware AvenueVillas, NJ 08251

Built 1964

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Oct 1, 1998

Property Information

Block3
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description2.5SF2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,168
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,700
39%
Improvement Value:$226,600
61%
Total Assessment$369,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,475+1.6%
2024$7,356+6.4%
2023$6,917+1.7%
2022$6,803+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft3,168DeedBook 2775, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1964