Skip to content

208 Shadeland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Aug 3, 2001

Property Information

Block400
Lot18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage904
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
52%
Improvement Value:$73,300
48%
Total Assessment$153,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,103+1.6%
2024$3,054+6.4%
2023$2,871+1.7%
2022$2,824+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000

To:

Sq Ft904DeedBook 2925, Page 633

Property Sale

SaleMulti
$49,500
DeedBook 1585, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1978