Skip to content

113 Edna AvenueVillas, NJ 08251

Built 1980

Last Sale Price
$43,400
Last Sale Date
Jul 22, 1983

Property Information

Block405
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage871
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
57%
Improvement Value:$61,500
43%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,904+1.6%
2024$2,859+6.4%
2023$2,688+1.7%
2022$2,643+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$43,400

To:

Sq Ft871DeedBook 1534, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1980