Skip to content

219 Caroline AvenueVillas, NJ 08251

Built 2000

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Feb 27, 1987

Property Information

Block409
Lot24.14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,400
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,500
46%
Improvement Value:$102,300
54%
Total Assessment$188,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,821+1.6%
2024$3,761+6.4%
2023$3,536+1.7%
2022$3,478+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$59,000

To:

Sq Ft1,400DeedBook 1681, Page 286